RTO020FR2000JTE3
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
781732
Description
RES 0.2 OHM 20W 5% TO220
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RTO020FR2000JTE3 PDF
Type Description
Series:RTO 20
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:200 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):20W
Composition:Thick Film
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.606" (15.40mm)