RWR78N3741FRBSL
VIGOR # :
782784
Description
RES 3.74K OHM 10W 1% WW AXIAL
DataSheet
RWR78N3741FRBSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:3.74 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
QW312
QW312
1/4W 12K OHM 2%
WW1AFT6K19
WW1AFT6K19
RES 6.19K OHM 1W 1% AXIAL
RN70C8063FRE6
RN70C8063FRE6
RES 806K OHM 3/4W 1% AXIAL
RWR78N3741FRBSL
RWR78N3741FRBSL
RES 3.74K OHM 10W 1% WW AXIAL