MPT35C10KF
Manufacturer
VIGOR # :
784571
Description
RES 10K OHM 1% 35W TO220-2
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MPT35C10KF PDF
Type Description
Series:MPT, CGS
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):35W
Composition:Thick Film
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.760" (19.30mm)