WW4JB270R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
784575
Description
RES 270 OHM 4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW4JB270R PDF
Type Description
Series:WW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:270 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):4W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)