UB3C-0R4F8
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
788111
Description
RES 0.4 OHM 3W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
UB3C-0R4F8 PDF
Type Description
Series:UB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:400 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)