VM5JB30R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
790024
Description
RES CERM WW 5W 30 OHM 5% VERT
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
VM5JB30R0 PDF
Type Description
Series:VM
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:30 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)