CFS1/4CT52R242J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
790163
Description
RES 2.4K OHM 5% 1/4W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CFS1/4CT52R242J PDF
Type Description
Series:CF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2.4 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-450/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)