RWR81S49R3BRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
792292
Description
RES 49.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RWR81S49R3BRS73 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:49.3 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)