PF2205-24RF1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
795220
Description
RES 24 OHM 50W 1% TO220
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PF2205-24RF1 PDF
Type Description
Series:PF2200
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:24 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):50W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)