CPCP0240R00JB31
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
796490
Description
RES 40 OHM 2W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPCP0240R00JB31 PDF
Type Description
Series:CPCP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:40 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.276" W (11.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.807" (20.50mm)