ALSR05250R0FE12
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
798563
Description
RES 250 OHM 5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ALSR05250R0FE12 PDF
Type Description
Series:ALSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:250 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)