FS-020CBE2K500JE
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
VIGOR # :
799576
Description
RES 2.5K OHM 20W 5% WW RAD
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FS-020CBE2K500JE PDF
Type Description
Series:FS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2.5 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):20W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height - Seated (Max):0.725" (18.41mm)