VR37000003604JR500
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
800054
Description
RES 3.6 MOHM 1/2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
VR37000003604JR500 PDF
Type Description
Series:VR37
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:3.6 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Automotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)