PCF14JA4K70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
800061
Description
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PCF14JA4K70 PDF
Type Description
Series:CF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:4.7 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial, Radial Bend
Supplier Device Package:Panasert
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)