Y145316K6000V9L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
800827
Description
RES 16.6K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y145316K6000V9L PDF
Type Description
Series:Z
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:16.6 kOhms
Tolerance:±0.005%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)