WW3AJT68R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
801210
Description
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW3AJT68R0 PDF
Type Description
Series:WW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:68 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)