RSF12JT15K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
802372
Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RSF12JT15K0 PDF
Type Description
Series:RSF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)