RC12KB5R60
VIGOR # :
805300
Description
RES 5.6 OHM 1/2W 10% AXIAL
DataSheet
RC12KB5R60 PDF
Type Description
Series:RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5.6 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)