TCH35P3R30JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
805385
Description
RES 3.3 OHM 5% 35W TO220-2
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TCH35P3R30JE PDF
Type Description
Series:TCH
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:3.3 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):35W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)