CPCL05R0240JE32
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
806071
Description
RES 0.024 OHM 5W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPCL05R0240JE32 PDF
Type Description
Series:CPCL
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Resistance:24 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):1.003" (25.48mm)