ER742K2JT
Manufacturer
VIGOR # :
807612
Description
RES 2.20K OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ER742K2JT PDF
Type Description
Series:ER, CGS
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:2.2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:0/ +60ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.531" L (6.00mm x 13.50mm)