WW10JT550R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
811595
Description
RES 550 OHM 10W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW10JT550R PDF
Type Description
Series:WW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:550 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)