RWR71NR100FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
812315
Description
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RWR71NR100FRRSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:100 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±650ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)