CPR1513R00KE10
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
813242
Description
RES 13 OHM 15W 10% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPR1513R00KE10 PDF
Type Description
Series:CPR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:13 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:1.888" L x 0.500" W (47.96mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)