CPSL15R0500HB145
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
815284
Description
RES 0.05 OHM 15W 3% 4LEAD
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPSL15R0500HB145 PDF
Type Description
Series:CPSL
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±3%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial, Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.875" L x 0.500" W (47.63mm x 12.70mm)