RWR89N82R5FSBSL
VIGOR # :
817259
Description
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
DataSheet
RWR89N82R5FSBSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:82.5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)