MPT100XR15J
Manufacturer
VIGOR # :
818971
Description
RES 150M OHM 5% 100W TO220-2
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MPT100XR15J PDF
Type Description
Series:MPT, CGS
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:150 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Thick Film
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.51mm)