LR2F120R
Manufacturer
VIGOR # :
819754
Description
RES 120 OHM 3/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
LR2F120R PDF
Type Description
Series:LR, Neohm
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:120 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.138" Dia x 0.382" L (3.50mm x 9.70mm)