LVR03R1000FS70
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
820416
Description
RES 0.1 OHM 1% 3W AXIAL WW
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
LVR03R1000FS70 PDF
Type Description
Series:LVR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Resistance:100 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)