SQP10AJB-51R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
820897
Description
RES 51 OHM 10W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
SQP10AJB-51R PDF
Type Description
Series:SQP
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:51 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.374" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (9.50mm x 9.00mm x 48.00mm)