PAC500004701FAC000
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
820955
Description
RES 4.7K OHM 5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PAC500004701FAC000 PDF
Type Description
Series:PAC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:4.7 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)