PTF6561R900BXEB
VIGOR # :
822509
Description
RES 61.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
DataSheet
PTF6561R900BXEB PDF
Type Description
Series:PTF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:61.9 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)