RLR07C56R2FRRE8
VIGOR # :
823057
Description
ERL-07 56.2 1% T-1 RLR07C56R2FR
DataSheet
RLR07C56R2FRRE8 PDF
Part Status:Active
Resistance:56.2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)