NKN400JR-73-0R2
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
824566
Description
RES 0.2 OHM 4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NKN400JR-73-0R2 PDF
Type Description
Series:NKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:200 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):4W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)