RSF2FTR500
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
828056
Description
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL
DataSheet
RSF2FTR500 PDF
Type Description
Series:RSF
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:500 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)