CPR051R800KE31
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
829238
Description
RES 1.8 OHM 5W 10% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPR051R800KE31 PDF
Type Description
Series:CPR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.8 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.060" L x 0.375" W (26.92mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)