
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FPR |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 15W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | Current Sense, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.598" (15.20mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of FPR2B-1RF1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RES 44.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
RES 33 OHM 5W 5% AXIAL
2W 220 OHM 5% FUSE
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/16W 0402
RES 1 OHM 15W 1% TO220
XTAL OSC XO 20.0MHZ 3.3V SMD
SENSOR INDUCT 4MM PNP M12 NC