RN65D82R5FRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
831857
Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RN65D82R5FRSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-R-10509/2, RN65
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:82.5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)