RC12JB27K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
832849
Description
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RC12JB27K0 PDF
Type Description
Series:RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:27 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Composition
Features:Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)