PSP500JB-1K8
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
832861
Description
RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PSP500JB-1K8 PDF
Type Description
Series:PSP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)