RWR78N4R99FRRSL
VIGOR # :
833154
Description
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL
DataSheet
RWR78N4R99FRRSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:4.99 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)