CFR-12JB-52-150R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
833556
Description
RES 150 OHM 1/6W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CFR-12JB-52-150R PDF
Type Description
Series:CFR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:150 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)