Y14531K02400V0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
836670
Description
RES 1.024K OHM 0.6W 0.005% RAD
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y14531K02400V0L PDF
Type Description
Series:Z
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.024 kOhms
Tolerance:±0.005%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)