RWR74N10R0DRB12
VIGOR # :
837453
Description
RES 10 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
DataSheet
RWR74N10R0DRB12 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)