YR1B17R4CC
Manufacturer
VIGOR # :
842819
Description
RES 17.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
YR1B17R4CC PDF
Type Description
Series:YR, Neohm
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:17.4 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)