RL20S271GBSL
VIGOR # :
842923
Description
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL
DataSheet
RL20S271GBSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:270 Ohms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)