RSF1FT1R40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
848726
Description
RES 1.4 OHM 1W 1% AXIAL
DataSheet
RSF1FT1R40 PDF
Type Description
Series:RSF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.4 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)