17FPR010E
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
848753
Description
RES 10M OHM 1% 7W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
17FPR010E PDF
Type Description
Series:10
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):7W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.500" L (9.53mm x 38.10mm)