ER5820KDT
Manufacturer
VIGOR # :
853463
Description
RES 20.0K OHM 7W 0.5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ER5820KDT PDF
Type Description
Series:ER, CGS
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:0/ +60ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.874" L (8.00mm x 22.20mm)