NKN1WSJR-52-0R75
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
857068
Description
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NKN1WSJR-52-0R75 PDF
Type Description
Series:NKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:750 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)